Now Playing Tracks

"Latino Heat" Eddie Guerrero

AKA Black Tiger, Mascara Magica

Height: 5’9” (175 cm)
Weight: 220 lbs (100 kg)
Began Career: 1987
Finishing Moves: Frog Splash, Lasso From El Passo, BT Bomb

July 23rd, 1994 - W/ Love Machine Def. El Hijo del Santo & Octagon to win the AAA World Tag Team Championships (total reign unknown)
April 8th, 1995 - Def. Too Cold Scorpio to win the ECW World Television Title (104 day reign)
July 28th, 1995 - Def. Dean Malenko to win his second ECW World Television Title (28 day reign)
June 12th, 1996 - Def. Jushin Liger to win NJPW Best Of The Super Junior III Tournament
Dec. 29th, 1996 - Def. DDP to win the WCW United States Heavyweight Championship Tournament (77 day reign)
Sept. 14th, 1997 - Def. Chris Jericho to win the WCW World Cruiserweight Championship (42 day reign)
Nov. 10th, 1997 - Def. Rey Misterio Jr. to win his second WCW World Cruiserweight Championship (49 day reign)
April 3rd, 2000 - Def. Chris Jericho to win the WWE European Championship (111 day reign)
Sept. 4th, 2000 - Def. Chyna and Kurt Angle to win the WWE Intercontinental Championship (78 day reign)
April 1st, 2001 - Def. Test to win his second WWE European Championship (23 day reign)
Feb. 24th, 2002 - Def. Juventud Guerrera and Psicosis to win the WWA International Cruiserweight Championship (total reign unknown)
March 1st, 2002 - Def. CM Punk and Rey Misterio Jr. to win the IWA Mid-South Heavyweight Championship (1 day reign)
April 21st, 2002 - Def. RVD to win his second WWE Intercontinental Championship (36 day reign)
Nov. 17th, 2002 - W/ Chavo Guerrero Def. Chris Benoit & Kurt Angle and Edge & Rey Mysterio to win the WWE Tag Team Championships (79 day reign)
May 18th, 2003 - W/ Tajiri Def. Team Angle to win the WWE Tag Team Championships (44 day reign)
July 27th, 2003 - Def. Chris Benoit to win the WWE United States Championship Tournament (84 day reign)
Sept. 16th, 2003 - W/ Chavo Def. The Worlds Greatest Tag Team to win their second WWE Tag Team Championships (35 day reign)
Feb. 15th, 2004 - Def. Brock Lesnar to win the WWE Championship (132 day reign)
Feb. 20th, 2005 - W/ Rey Mysterio Def. The Basham Brothers to win the WWE Tag Team Championships (56 day reign)

31 notes

  1. missblondy94 reblogged this from ultramantis-black
  2. xmachetes reblogged this from ultramantis-black
  3. xtremey2jwrestlingpassion reblogged this from booyaka-619
  4. yoochunsnoona reblogged this from orchid-bud
  5. orchid-bud reblogged this from ultramantis-black
  6. brettlikessuperheroes reblogged this from ultramantis-black
  7. lackofcharisma reblogged this from ultramantis-black
  8. clashingchampions reblogged this from ultramantis-black
  9. miguelmis reblogged this from ultramantis-black
  10. whyfrankiewhy reblogged this from booyaka-619
  11. booyaka-619 reblogged this from ultramantis-black
  12. ringpro reblogged this from ultramantis-black
  13. ultramantis-black posted this
We make Tumblr themes